Obezitologická poradna

Obezita je nejrozšířenější metabolické onemocnění, které v rozvinutých i rozvojových zemích dosahuje až epidemických rozměrů. V Evropě postihuje přibližně 1/3 obyvatelstva. Způsobuje celou řadu zdravotních potíží. Ty mohou posléze vyústit v onemocnění, která nejen zhoršují kvalitu života, ale často představují jednu z hlavních příčin úmrtnosti.

Nadváha a obezita odpovídají u dospělých obyvatel Evropy za zhruba 80 % případů diabetu 2. typu, 35 % onemocnění ischemickou chorobou srdeční a 55 % onemocnění hypertenzí.

V naší obezitologické poradně Vám pomůžeme najít způsob, jak se zbavit přebytečných kil. Navrhneme Vám režimová opatření a jídelníček vedoucí k redukci tukových zásob. V indikovaných případech můžeme doporučit medikamentózní léčbu či odeslat k bariatrickému výkonu = chirurgický postup směřující ke zmenšení objemu žaludku (vhodný pro pacienty se 3. stupněm obezity). Spolupracujeme se SurGal Clinic Brno, pro kterou provádíme indikační obezitologická vyšetření pacientů před bariatrickými výkony.

1. návštěva - provedeme základní vyšetření = anamnéza (pohovor o nemocech ve Vaší rodině, o Vašich chorobách, léčbě, alergiích apod.), klinické vyšetření (měření TK, výšky, váhy, objemu pasů a boků, zjištění množství tuku), EKG. Vyplníte dotazník ohledně Vašich jídelních zvyklostí. Objednáme Vás k odběru krve (ke zjištění základních metabolikých parametrů, hladiny cholesterolu, funkce štítné žlázy aj.). Dostanete formulář, do kterého budete po 5 dnů zapisovat vše, co jste snědli a vypili.

2.návštěva - přijdete s vyplněným 5ti denním formulářem, budou k dispozici výsledky odběrů. Společně zhodnotíme veškeré nálezy a dohodneme se na nejvhodnějším postupu. Základ vždy tvoří úprava stravování a ostaních režimových opatření. Budete mít možnost nechat si sestavit individuální týdenní jídelníček (placená služba) či zakoupit si vhodné edukační materiály k tomu, abyste se sami naučili sestavovat správný redukční jídelníček (vypracované odbornou společností STOB = STop OBezitě).

Dále se můžeme dle Vašeho zájmu domluvit na pravidelných kontrolách v intervalu 1-3 měsíce (pokaždé předem vyplníte 5ti denní formulář, provedeme základní měření) a podle dalšího průběhu může být doporučena medikamentózní léčba obezity, případně Vás mohu odeslat na pracoviště bariatrické chirurgie ke zvážení operačního řešení obezity.

Individuální jídelníček má 18 stran a jeho součástí je vždy výpočet energetického příjmu a jeho rozložení ve dni, vlastní podrobný jídelníček na dobu 7mi dnů, základní pravidla redukčního režimu, jak správně sestavit jídelníček, recepty na saláty a recepty na sladká jídla.

Doporučené odkazy: