Poradna pro odvykání kouření

Většině kuřáků jejich závislost vadí. 70% kuřáků by raději nekouřilo, kdyby ovšem mohli volit. Závislosti na tabáku není snadné se zbavit, protože nikotin je návykovější než heroin. Kouření není jen zlozvyk, ale je to nemoc. Závislost je jednak fyzická (drogová), jednak psychosociální (potřeba kouřit v určitých situacích, v určité společnosti).

Naše poradna pro odvykání kouření nabízí pomoc kuřákům, kteří se chtějí zbavit své závislosti a obávají se, že to sami nezvládnou. Tyto obavy jsou opodstatněné, protože až 40% kuřáků se každoročně snaží přestat. Bez odborné pomoci jsou však úspěšná jen 3% z nich. Pokud se kuřáci svěří do péče specializovaných poraden a center, je úspěšnost až 44%! Pomáhají nám v tom nové léky, v poslední době zejména vareniklin. Tento lék usnadňuje zvládat nervozitu, deprese, podráždění, silnou touhu po cigaretě i jiné nepříjemné příznaky provázející nikotinovou abstinenci. Nestyďte se vyhledat odbornou pomoc a objednejte se k pohovoru do naší poradny. Pokud ještě nejste rozhodnuti, možná Vám pomohou násedující informace:

Cigaretový kouř obsahuje asi 4000 chemikálií, z toho přibližně 1000 je do cigaret přidáváno uměle při jejich výrobě z různých důvodů – aby se kouř lépe vinul, aby se při kouření vstřebalo co nejvíce nikotinu, aby se popel držel na oharku apod. Valná část těchto látek je pro organizmus škodlivá, přibližně 100 látek prokazatelně způsobuje rakovinu. Například nitrosaminy, kterých se bojíme v uzeninách, výrobce záměrně přidává do cigaret proto, aby se při kouření vstřebalo co nejvíce nikotinu a tím silnější byla závislost. Nikotin totiž není to, co kuřáka zabíjí. Nikotin je to, co ho nutí kouřit.

Víte, že …

  • jedna cigareta zkrátí život o 11-30 minut?
  • kuřáci umírají průměrně o 15 let dříve než nekuřáci?
  •  25% všech onkologických chorob způsobuje kouření?

Pokud přestanete kouřit …

  • již za 24 hodin si snížíte o 1/3 riziko infarktu myokardu
  • za 1-2 týdny budete pozorovat zlepšení chuti a čichu
  • za několik týdnů pocítíte zlepšení dechových funkcí
  • za 1 rok si snížíte riziko kardiovaskulárních chorob o 50%
  • za 10 let na kouření ušetříte 256 tis. Kč (pokud kouříte 1 krabičku za 70 Kč denně) a současně si snížíte riziko rakoviny plic na polovinu

Ať už se rozhodnete přestat kouřit z jakéhokoli důvodu (zdravotní, finanční, společenské), Vaše rozhodnutí má zásadní význam a nelze jej ničím nahradit. Čeká Vás obtížné období, které však bude trvat jen několik týdnů nebo měsíců. Pak dosáhnete svého cíle, stanete se nekuřákem. Zbavit se závislosti na cigaretách vnímejte jako úlevu. Přestanete si zkracovat život a obtěžovat své okolí. Přejeme pevnou vůli a hodně úspěchů.

Otestujte si svou závislost na nikotinu - Fagerstömův test závislosti na nikotinu.

Užitečné odkazy:

Mýty o “zdravějším kouření”